A mi célunk is az, hogy elkerüld a hosszan tartó kellemetlenségeket és még véletlenül se induljon el a felszámolás. De van, amikor már nincs mit tenni, akkor viszont jó pontosan tisztában lenni azzal, hogy mi vár ránk!
Blog cikksorozatunk folytatásában rengeteg olyan hasznos információról olvashatsz, ami segítség a felszámolási helyzetben vagy akár előtte. Ha már most felmerültek benned kérdések, akkor ne habozz, vedd fel velünk a kapcsolatot, segítünk!
Ahhoz, hogy biztosan teljes képet kapj a felszámolási folyamatról, olvasd el a cikksorozat első részét is, amit ide kattintva elérsz. (Tipp: hogy minden valóban érthető és világos legyen kezd az első cikkel!)
MI SZEREPELJEN A FIZETÉSI FELSZÓLÍTÁSBAN?
A fizetési felszólítás kötelező tartalmi elemeit a Csődtörvény 27.§. (3) bekezdése írja elő. A bíróság a felszámolási eljárás megindításakor minden esetben megvizsgálja, hogy a felszólítás az összes előírt elemet tartalmazta-e. Ezért már a fizetési felszólítás megfogalmazásához is érdemes szakértő segítségét kérni, hogy biztosan megfeleljen a törvényi előírásoknak. Ha kérdésed van, segítünk!
HITELEZŐKÉNT HOGYAN KÉRHETED A FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁS MEGINDÍTÁSÁT?
Jó hír, hogy a felszámolási eljárás menete 2019 óta sem változott. Ha hitelezőként szeretnéd kérni a felszámolási eljárás megindítását, akkor először is el kell készítened egy kérelmet. Ebben meg kell nevezned többek között az adós tartozásának jogcímét, a lejárat (esedékesség) időpontját és azt, hogy az adóst miért tartod fizetésképtelennek. A kérelemben foglaltak bizonyítására a szükséges iratokat is csatolnod kell. A felszámolási kérelmet főszabályként az adós cég székhelye szerint illetékes bírósághoz kell benyújtani. A jogi képviselet itt kötelező, ugyanis a kérelemnek precízen tartalmaznia kell a jogszabályban előírtakat.
MI TÖRTÉNIK A FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁS KÉRELMÉNEK BENYÚJTÁSA UTÁN?
Ha a felszámolási eljárás lefolytatását a hitelező kérte (és a bíróság a kérelmet érdemi vizsgálat nélkül nem utasította el), a bíróság a kérelem benyújtásáról - a kérelem egy példányának megküldésével - haladéktalanul értesíti az adóst.
Ezután az adós cégnek mindössze 8 napja van nyilatkozni arról, hogy a kérelemben leírtakat elismeri-e. Ha igen, nyilatkoznia kell arról, hogy kér-e haladékot a tartozás kifizetésére. Továbbá be kell jelentenie a számláit vezető bankok nevét és az ott vezetett számlák számait.
A hitelező a felszámolás hivatalos elindulásáig kérheti, hogy a bíróság az adós cég vezetésének felügyeletére egy ideiglenes vagyonfelügyelőt rendeljen ki. Ebben az esetben az adós cég vezetője a vállalkozás vagyonával kapcsolatban csak az ideiglenes vagyonfelügyelő jóváhagyásával köthet új szerződést vagy fizethet ki számlákat. A bíróságnak pedig a kérelem beérkezését követően 60 napja van arra, hogy a benyújtott felszámolási kérelemre meghozza a döntést (felszámolást elrendelő végzést).
LEHET, HOGY A TE ÜZLETI PARTNERED IS ÉRINTETT?
Ez könnyen és gyorsan kideríthető, hiszen a kényszertörlési eljárás megindításáról szóló végzéseket a cégbíróság a Cégközlöny honlapján közzéteszi, a hirdetmények pedig naponta frissülnek. Az eljárás elindulását követően pedig a cég neve után megjelenik a „kt. a.”, vagyis a „kényszertörlés alatt” toldat.
A FELSZÁMOLÁSI KÉRELEM ELFOGADÁSRA KERÜLT. HOGYAN TOVÁBB?
Legelőször is a bíróság elektronikus, véletlenszerű kiválasztás segítségével kijelöli a felszámolót. Amennyiben a felszámolásra ítélt társaság működik, tevékenységet végez és folyamatosan megoldandó dolgok vannak a társaságban (pl. munkavállalókat, élőállatokat, folyamatban lévő szerződéseket illetően), javasoljuk, hogy azonnal vegye fel a kapcsolatot a kijelölt felszámolóval és egy szakértővel, aki tájékoztatja Önt a jogairól és a kötelezettségeiről, illetve segíteni tudja a felszámolóval való egyeztetést.
Alapesetben a felszámoló felveszi az ügyvezetővel a kapcsolatot. Indító tárgyalást tart, tájékozódik a társaság előéletéről, tevékenységéről, bekéri az iratanyagot. Célszerű tehát rögtön az eljárás megindulásakor - még a felszámolóval való személyes találkozót megelőzően - szakértőhöz vagy ügyvédhez fordulni. Ettől az időponttól kezdődően ugyanis törvényben foglalt igen rövid határidők vannak arra, hogy az ügyvezető benyújtsa a zárómérleget, a záró adóbevallásokat, átadja a könyvelési anyagokat, elszámoljon a vagyonnal, és így tovább.
Két szőlőszem beszélget a vonatsínen. Az egyik kérdezi: Mikor jön a vonat? Must. Csak teszteltem, hogy figyelsz-e még! :)
HOGYAN DERÍTHETED KI, HOGY INDULT-E FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁS ÜZLETI PARTNERED ELLEN?
Nagyon egyszerűen! Ha a felszámolást elrendelő végzés jogerőre emelkedett, a felszámolási eljárás közzététele a következő lépés. A végzés a Cégközlöny honlapján bárki számára elérhető. Ekkor válik nyilvánossá a felszámolási eljárás, vagyis ez a felszámolás kezdő időpontja.
Ha viszont nem Te indítottad a felszámolási eljárást, hanem mondjuk az egyik üzleti partnered ellen indult el, akkor itt értesülhet először arról, hogy a cég ellen felszámolási eljárás indult. Érdemes tudni, hogy a Cégközlönyben megjelenő végzés tartalmazza a hitelezőknek szóló felhívást is, mely szerint a követeléseiket a felszámolást elrendelő végzés közzétételétől számított 40 napon belül be kell jelenteniük a felszámolónak.
Kulcsfontosságú tehát, hogy időben értesülj az adott felszámolási eljárásról. De hogyan teheted ezt meg?
LÉGY MINDIG NAPRAKÉSZ!
Ha ellenőrizni szeretnéd, hogy üzleti partnered ellen felszámolási eljárás indult-e, több lehetőség közül is választhatsz.
Ha az ingyenes, de „fapados” megoldásokat részesíted előnyben, akkor a csőd-, kényszertörlési és felszámolási eljárás alatt álló cégek listája a megoldás. Ez egy PDF fájlban található és bármikor megtekinthető, így egyszerűen rákereshetsz az üzleti partnerekre. De vajon hol találod ezt a fájlt? A Cégjelző oldalán való regisztrálás után a jobb felső sarokban kell keresned.
Ha viszont kényelmesebb megoldásra vágysz, akkor fizetős szolgáltatás keretében havi pár ezer forintért fel tudod tölteni a teljes üzleti partnerlistád. Így napi értesítést kaphatsz az egyes cégekre vonatkozó, cégjegyzékbe bejegyzett tényekről, illetve Cégközlönyben közzétett bírósági közleményekről.
Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni azt sem, hogy szerződéskötéskor, illetve számla befogadása vagy kiállítása előtt ellenőrizd, hogy a cég ellen folytatnak-e eljárást. Fontos tudni azt is, hogy ha felszámolási eljárás indult egy cég ellen, akkor a cégnek az összes számlája lejárttá válik. Vagyis hiába van a számla szerint 60 vagy 90 nap a fizetési határidőig, a felszámolási eljárás miatt minden fizetési határidő automatikusan meg fog egyezni a felszámolási eljárás elindulásának napjával.
40 NAPOS HATÁRIDŐN BELÜL ADTAD BE AZ IGÉNYT - MI TÖRTÉNIK MOST?
Először is a felszámoló nyilvántartásba veszi a bejelentett hitelezői igényeket, és felállítja a hitelezői sorrendet. Szuper hír, hogy ha Te 40 napon belül adtad be a hitelezői igényt, akkor úgynevezett határidőn belülinek számít a hitelezői igényed. Vagyis nagyobb eséllyel kaphatod vissza a pénzed.
Második lépésként a felszámoló levelet küld Neked, amelyben visszaigazolja a hitelezői igényt – ez megegyezhet a bejelentéseddel vagy el is térhet tőle. Egyúttal meghív a hitelezői választmányi ülésre. Érdemes odafigyelni arra, hogy megfelelő-e a felszámoló visszaigazolása. Ezt ugyanis csupán az átvételt követő 15 napon belül van lehetősége vitatni.
40 NAPON TÚL, DE 180 NAPON BELÜL ADTA BE AZ IGÉNYÉT – VAN MÉG REMÉNY?
Ha – hitelezőként – a fenti 40 napos határidőt elmulasztod, akkor már lényegesen rosszabb a helyzeted. A törvény szerint, ha 40 napon túl, de 180 napon belül jelented be igényeid, akkor csak akkor fogják kifizetni a követelését, ha a 40 napon belül jelentkezett összes hitelező tőke- és kamatkövetelését 100%-ban kielégítették. Ennek az esélye pedig az esetek nagy többségében közel egyenlő a nullával!
Cikksorozatunkból még érkezni fog egy harmadik befejező rész, hamarosan a blogra. Addig is, ha valami nem világos vagy segítségre lenne szükséged keress bennünket online, írj nekünk üzenetet a weboldalunkról vagy kövess minket a LinkedIn és a Facebook felületeken! Jó olvasást a blogon!