Sorozatunk második részében további kérdésekre adunk választ azzal kapcsolatban, hogy mit is jelent pontosan a kényszertörlési eljárás, mikor és milyen céggel szemben indítják, mik a legfontosabb teendők egy eljárás során.
A sorozat első részét ITT tudod olvasni.
Végezhetek üzleti tevékenységet, ha kényszertörlési eljárás alá került a cégem?
Nem, hiszen kényszertörlési eljárás alá került cégek üzletszerű gazdasági tevékenységet nem végezhetnek, sőt, az érintett cég vagyonával kapcsolatos jognyilatkozat sem tehető.
Milyen teendők és kötelezettségek merülnek fel az eljárás során?
Miután elindul a kényszertörlési eljárás, a cégbíróság kötelezi a cég vezetőit és tulajdonosait a cég vagyonával és kötelezettségeivel kapcsolatos információk megadására. A vezető tisztségviselő köteles a munkavállalók részére a kényszertörlési eljárás kezdő időpontjáig esedékes bért kifizetni. Ezt az eljárást elrendelő végzés közzétételét követő 20 napon belül meg kell tennie. Természetesen az adókötelezettségek és a számviteli beszámoló teljesítése alól sem mentesül a vezető, akinek minden, a jogutód nélküli megszűnéssel együtt járó kötelezettséget is teljesítenie kell a kényszertörlési eljárás elindulását követően.
Hogyan tovább, mire számíthatok? - Tartozások nélkül könnyebb!
Az eljárás további menete azon múlik, hogy a céggel szemben jelentettek-e be követelést vagy sem. Jó esetben követelés bejelentésére nem kerül sor, és a cég fellelhető vagyonnal rendelkezik. Ilyenkor a cégbíróság a társaság vagyonát felosztja a tagok között, és törli a céget. Egész más a helyzet, ha a hitelezők követelést jelentenek be. Ebben az esetben a cégbíróság megszünteti a kényszertörlést, és elrendeli a felszámolási eljárást. (Kivéve, ha a cég vagyona a felszámolási eljárás költségeit sem fedezi.) Amennyiben kielégítetlen tartozások maradnak a cég után, a cégbíróság a törléstől számított 5 évre eltiltja az ügyvezetőt, illetve a többségi befolyással rendelkező tagot, és bírságot szab ki. Ezt lehetőség szerint el kell kerülni. A Consortio Zrt. szakértői mindig alaposan megvizsgálják, hogy mit tehet az ügyvezető annak érdekében, hogy ne kapjon eltiltást, és hogyan jöhet ki legjobban ebből a kényes helyzetből.
Mikor felelek a személyes vagyonommal a cégem tartozásaiért?
Amennyiben a cég vezető tisztségviselője visszaélt korlátolt felelősségével, akkor személyes vagyonával felel a cége kielégítetlenül maradt tartozásaiért. Fontos tisztázni, hogy a cég vezetője (még ha a kényszertörlési eljárás előtt a cégjegyzékből törölt vezető tisztségviselőről is van szó) az okozott hátrány mértékéig felel a kielégítetlenül maradt hitelezői követelésekért. Természetesen ez olyan esetekre vonatkozik, amikor az ügyvezető a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet létrejöttét követően ügyvezetési feladatait nem a hitelezői érdekek figyelembe vételével látta el, és ebből kifolyólag a cég vagyona csökkent, illetve a hitelezők követeléseinek kielégítése meghiúsult.
Lépj időben!
Mivel a kényszertörléssel kapcsolatos szabályok rendkívül szigorúak és összetettek, nagyon fontos, hogy kiemelkedő tapasztalattal rendelkező szakember segítségét kérjük, amennyiben tanácsadásról van szó. A hatóságokkal, a bírósággal, valamint a hitelezőkkel való kapcsolattartás és tökéletes kommunikáció elengedhetetlen az optimális végkimenetel érdekében. Ráadásul érdemes körültekintően arra a helyzetre is felkészülni, amikor egy kényszertörlési eljárás felszámolási eljárásba fordul át. A legjobb megoldások megtalálása érdekében tehát elengedhetetlen, hogy a lehető leghamarabb megtaláljuk azt a partnert, aki a csőd és felszámolási tanácsadásban is az élen jár.
A Consortio Zrt. precíz szakértői nemcsak a fenti helyzetekben nyújtanak optimális megoldást, de azt is alaposan megvizsgálják, hogy nyílik-e lehetőség a cég működésének helyreállítására, a mentesülésre, illetve minden szakmai segítséget megadnak ahhoz, hogy az ügyvezető elkerülhesse az eltiltást.