A koronavírus és annak gazdasági hatásai

Talán állíthatjuk, hogy a koronavírus pusztításának vége, hiszen velünk él már, és úgy tekintünk rá, mint egy nagyon bosszantó influenzára vagy egyéb megbetegedésre. Viszont, nem csak az egészségügyre gyakorolt hatásai jelentősek.

Néhány hónappal a pandémia után a gazdasági hatásai most erősödnek fel igazán és most érezzük a korlátozások hatásait. Anno a terjedése miatt egyre több országban karantént vezettek be, az oktatás, munkavégzés ideiglenes beszüntetése komoly hatást gyakorolt a gazdasági, kereskedelmi kapcsolatokra is. De mi is történt a globális piacon? 

Kína, mint az Amerikai Egyesült Államok után a világ második legnagyobb gazdasága ipari tevékenységének legfrissebb pillanatképe komoly visszaesést mutat a kínai gyárak termelésében, mivel a betegség visszatartására irányuló erőfeszítések – a szigorított ellenőrzések, karantén, munkabeszüntetés – rendkívül károsan hatnak mind a gyártásra, mind a szállításra.

Xi Jinping, kínai elnök a figyelmeztetett rá bennünket, hogy a koronavírus „viszonylag nagy hatással lesz a gazdaságra és a társadalomra”.

A kínai kormány fokozza erőfeszítéseit a csapás enyhítésére, éppen ezért az ország számos intézkedést hozott a gazdaság fellendítése érdekében. Tény azonban, hogy a koronavírus globális szinten terjedt. A terjedés miatt a kínai állam elsőfokú egészségügyi riasztást rendelt el országszerte, ellenőrzőpontokat állítottak fel a pályaudvarokon, reptereken annak érdekében, hogy hőkamerákkal szűrjék ki a koronavírus-gyanús utazókat és megakadályozzák a koronavírus további terjedését. Hongkong továbbá felfüggesztette a Kínából érkező gyorsvasutat és az onnan érkező légi forgalmat is ötven százalékkal csökkentette. 

A légi forgalom vonatkozásában a Nemzetközi Légiközlekedési Szövetség (IATA) közleménye szerint az utasok utazás iránti keresletének csökkenése a légiközlekedési ágazatnak várhatóan 29,3 milliárd dolláros kiesést fog jelenteni, a globális légi utazás pedig még tovább fog csökkenni, amire több mint egy évtizede nem volt példa. A legfrissebb adatok szerint a 2021-es veszteség valamivel több, mint 300 milliárd dolláros. Értelemszerűen 2022-es adatok még nem elérhetőek. 

Egyértelmű tehát, hogy a vírus terjedésének megakadályozásához és a gazdaságra gyakorolt negatív hatásának enyhítéséhez elengedhetetlen a globális szintű együttműködés. 2022-re ez az összefogás eredményt is hozott, ugyanis az év eleji jóslatok szerint globális növekedés volt kilátásban egy lassabb bővülési ütemmel, a portfolio.hu szerint. 

A globális ellátási láncokkal kapcsolatos aggodalmak valósak voltak, mivel a kínai gyárak egy időre zárva maradtak. Például a Jaguar Land Rover bejelentette, hogy elfogytak a brit gyárakban az autóalkatrészek. Az Apple szintén riasztást adott ki, figyelmeztetve az esetleges iPhone-ellátási hiányokra a kínai gyárak akkori bezárása miatt. Átéltük a legrosszabb tőzsdei hetet is nemzetközileg, az európai részvények is 2%-kal estek, ami főként a Kínával is kapcsolatban álló légitársaságok és egyéb „Kína-központú” szektorok kieső piaca miatt következett be. A koronavírus tehát komoly fenyegetést jelent és jelentett a pénzügyi piacokra, mert a globális befektetők egyre aggodalmasabbak a bizonytalanság miatt.

Amerikában a központi bankárok még nem tudják megjósolni, pontosan milyen mértékben fogja befolyásolja a vírus az amerikai gazdasági növekedést. Akkoriban komoly fejtörést okozott, hogy hogyan lehet megállítani valamit, ami az egészségügy mellett az ellátási láncokat is ilyen mértékben veszélyezteti, és aminek a terjedését a kereskedelmi kapcsolatok is elősegítik. A világ kereskedelme a széleskörűen, globálisan kiépült ellátási láncokon alapszik.

A koronavírus kereskedelemre gyakorolt hatását nagyban befolyásolta a kínai gyár-zár. Továbbá, a vírus folyamatos terjedése – ami lelassítja az aktivitást más országokban is – tovább akadályozza az ellátási láncok működését. Ma már megtanultunk élni vele, újra fellendült a gazdaság, de évekbe telik, mire a hatása elmúlik majd. 

Abban mindannyian egyet érthetünk, hogy a koronavírus egy nagyon komoly fenyegetés volt, nem csak az egészségügyi, de a gazdaságra gyakorolt hatásait tekintve is. 

Hivatkozások: https://www.theguardian.com/business/2020/feb/23/economic-impact-of-coronavirus-outbreak-deepens

https://www.nytimes.com/2020/02/24/business/coronavirus-markets-economy.html

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220204/novekedes-koronavirus-inflacio-mi-var-rank-2022-ben-525011



Facebook

Üzenjen nekünk!

Kérjük, adja meg a nevét!
Kérjük, adja meg az e-mail címét!
Kérjük, adjon meg egy érvényes telefonszámot!
Kérjük, adja meg üzenetét!
Kérjük olvassa el, és fogadja el az adatvédelmi tájékoztatót!