Felszámolási kisokos - bónusz

A felszámolási kisokos cikksorozatunk bónusz részeként hoztunk hasznos információkat azzal kapcsolatban, hogy mire kell figyelni, ha már bűncselekményről beszélünk, illetve mi a helyzet akkor, amikor az ügyvezető a magánvagyonával felel. 

FELSZÁMOLÁSI ELJÁRÁSTÓL A BŰNCSELEKMÉNYIG – MIRE KELL FIGYELNI?

Nemcsak céged indítását, de adott esetben a működés lezárását is komolyan kell venned. A felszámolási eljárás ugyanis nem játék! Rengeteg olyan szituáció adódhat, melynek során Te akár bűncselekményt is elkövethetsz - anélkül, hogy tudnál róla. 

Hogy ez ne történhessen meg, nézzük a legfontosabb tudnivalókat. Először is nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, hogy adósként hiába fizetik ki tartozásukat (melynek határidejét figyelmetlenségből elnézték), a nem kívánt felszámolási eljárás már nem fordítható azonnal vissza. Azt sem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy céged felett a felszámolási eljárás kezdetétől már nem Te, hanem a felszámoló rendelkezik. Ha ezt nem tartod be és eljársz a cég nevében, azonnal halmozott bűncselekmények sorozatát követed el! 

Ugyanígy a cégben lévő készletek, tárgyi eszközök, pénzeszközök és ingatlanok sem a Te, hanem a vállalkozásának a tulajdonát képezik. Tehát a felszámolás jogerős elrendelését követően ezek felett sem rendelkezhetsz.

AMIKOR A MAGÁNVAGYONÁVAL FELEL

Fontos tudni, hogy a felszámolás megindulását követően a felszámoló és a hitelező perelheti a volt ügyvezetőt is, aki a magánvagyonával felel a fennmaradt tartozásokért, amennyiben csalárd módon kimentette a vagyont a cégből. Érdemes tudni továbbá, hogy amennyiben sok pénz van a házipénztárban, a felszámoló azonnal követelni fogja a pénzösszeg átadását. Ha ezt nem adod át, volt ügyvezetőként csődbűncselekményt és sikkasztást követsz el. Hasonlóképpen, ha a könyvelésben tárgyi eszközök vannak, amelyeket nem adsz át a felszámolónak, az ugyanúgy csődbűncselekménynek és sikkasztásnak számít. Sajnos azt is el kell fogadnod, ha a felszámoló csak áron alul képes értékesíteni a vagyontárgyakat. Volt ügyvezetőként ebben az esetben semmilyen jogorvoslati lehetőséged nincs.

Több éve történt? Nem kifogás!

Tudnod kell, hogy a felszámolónak kötelessége megvizsgálni az ügyvezető által megkötött szerződéseket. Ha a felszámolási eljárást megelőző 1 évben megkötött vagyonkimentést célzó szerződéseket talál, azokat köteles megtámadni. Ilyenkor az ügyvezetővel, tulajdonossal szemben akár pert is indíthat. Sőt, az adóhivatal akár 5 évre visszamenőleg is folytathat adóellenőrzést a felszámolási eljárás alatt álló céggel szemben. Amennyiben a könyveléssel kapcsolatban bármilyen visszásságot tapasztal - mivel az akkori ügyvezető a cég feletti rendelkezés hiányában nem tudja igazát megvédeni - az adóhiány megállapításán kívül esetlegesen további büntetőjogi szankciókkal is számolni kell. E tekintetben a Büntető Törvénykönyv is szigorúbb szabályokat hozott: amennyiben a felszámoló bármilyen csalárdságot észlel, köteles az ügyvezetőt feljelenteni. Máskülönben őt terheli büntetőjogi felelősség.

A fentiek hallatán legszívesebben homokba dugnád a fejed és fel sem vennéd a kapcsolatot a felszámolóval? Ez is nagyon rossz ötlet! A felszámoló ugyanis ebben az esetben is büntető feljelentést tesz. Volt cégvezetőként Neked kötelességed átadni a céged könyvelését. Továbbá, felelősséged a zárómérleg elkészítése is. 

Cégvezetőként mire figyelj közvetlenül a felszámolás megindulása előtt? Mindenképp hagyj pénzt a bankszámlán a felszámoló költségeinek fedezetére, ugyanis ez javítja pozíciód a felszámolóval való tárgyalás során. Minimum 150.000 Ft céltartalék képzése egyébként is kötelező!

Továbbá, közvetlenül a felszámolási eljárás megindulása előtt semmiképpen se fizesd ki csak az egyik vagy másik hitelezőt, ugyanis ez jogtalan előnyben részesítésnek számít és szintén büntetendő. A felszámolási eljárás kielégítési sorrend terén sem bízd a dolgokat a véletlenre, ami a törvényt illeti. Gyakran előfordul ugyanis, hogy az adós gazdálkodó szervezet felszámolás körébe tartozó vagyonából nem lehet valamennyi vele szemben fennálló követelést kielégíteni. Ilyen esetben az ún. kielégítési sorrend szabályait kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a törvény különböző kategóriákba sorolja a hitelezői követeléseket, és azokat sorrendbe állítja. E sorrend szerint kell az igényeket kielégíteni.

Fontos tudni, hogy a hatályos jogszabályok a fizetésképtelen helyzetbe került társaságok vezető tisztségviselőinek felelősségét rendkívül komolyan veszik. Mindenképp célszerű a felszámolási fenyegetettség tudatában szakértőhöz fordulni, hogy elkerüljük a későbbi felelősségre vonást.

Ha nyugodtan szeretnél aludni...

Most, hogy a felszámolási eljárás fogalma sem mumus többé, egyetérthetünk abban, hogy ez a negatív eljárási forma nem játék. Komoly következményei lehetnek, ha nem vagy tisztában a hatályos jogszabályokkal, illetve nem mozogsz otthonosan ezen a területen.

Következésképp érdemes minden esetben olyan - több évtizedes tapasztalattal bíró - csapat segítségét kérni, amely precíz, lelkiismeretes és a legnagyobb gondossággal végzett munkájának köszönhetően jelentős anyagi veszteségtől kímélkímélhet meg, teljes kontroll alatt tartva a folyamatot az elejétől egészen a végéig. Ezért vagyunk mi! Egyeztessünk! Vedd fel velünk a kapcsolatot, garantáltan megoldjuk a problémád! 

Facebook

Üzenjen nekünk!

Kérjük, adja meg a nevét!
Kérjük, adja meg az e-mail címét!
Kérjük, adjon meg egy érvényes telefonszámot!
Kérjük, adja meg üzenetét!
Kérjük olvassa el, és fogadja el az adatvédelmi tájékoztatót!