“Oké, ez van, nincs mit tenni. Elindult a felszámolás, de ismerve magamat, úgyis kidumálok majd mindent a felszámolónál, nem lesz semmi probléma.”
Sokszor láttam már, hogy ehhez hasonló gondolatokkal vágtak bele cégvezetők a folyamatba, de szerintem nagyon sokan nem veszik figyelembe, hogy a felszámoló nem a barátunk, nem haverkodni érkezik, hanem dolgozni. Lépésről lépésre protokollt követ és mindent meg fog tenni azért, hogy a céget teljesen átvilágítása és a legapróbb hibát is kiszúrja. És még haragudni sem lehet rá, hiszen nem csinál mást, csak a munkáját végzi. Pont ezen tévhitek rendbetétele végett született meg ez cikk, hogy megvizsgáljuk ki is a felszámoló, és hogyan érdemes viselkedni vele.
1. A felszámoló csak a folyamatot felügyeli
Tapasztaltam már több ízben, hogy a felszámoló személyét és magát a helyzetet is számos esetben a cégvezetők nem a megfelelő komolysággal kezelik. Amint elindul a felszámolási eljárás, a felszámoló az ügyvezető helyébe lép. Ezt értsd úgy, mintha az eljárás indulási pillanatától kezdve az ügyvezetői pozícióban csere történik, amit lehet, hogy nem akartál, de törvény szerint bekövetkezik. Amint jogerős a felszámolás, onnantól kezdve a cég teljes vagyonával a felszámoló rendelkezik, ami azt jelenti, hogy az ügyvezetőnek mindenre kiterjedő átadási kötelezettsége van, büntetőjogi felelőssége, hogy elszámoljon a vagyonnal, átadja az iratanyagot, a mérleget és mindent, ami a céggel kapcsolatos. Innentől kezdve az ügyvezető már nem rendelkezik a bankszámlával, számlát nem állíthat ki, pénzt nem vehet át és nem is költhet.
Volt már nem egyszer, hogy találkoztam olyan ügyféllel, aki az eljárás elindulását követően még számlázott, használta a bélyegzőt, mintha semmi nem változott volna. Pedig sok minden változott, és ilyet nem lehet csinálni, miután már hivatalosan a felszámoló a cég ügyvezetőjének helyébe lépett.
2. A felszámoló a barátom
Nem. Ezt ennyiben is hagyhatnám, de hadd magyarázzam meg néhány gondolatban. Ne feledkezzünk meg róla, hogy a felszámoló hivatalos személy, tehát vele nem lehet haverkodni, és ha azt gondoljuk, hogy nincs baj, majd ledumálom vele a helyzetet, akkor nagyot tévedünk. A felszámoló nem azért érkezett, hogy megoldjuk okosba a helyzetet, hanem ő kő keményen követelni fog és követni az eljárás hivatalos menetét. Ha ennek ellenére, mégis megpróbálkoznánk jófejnek tűnni, “haverkodni”, akkor ne lepődjünk meg azon, ha a felszámoló feszült lesz, viszont ha ez megtörténik, akkor minden lehetőségét elvesztette az ügyvezető arra, hogy esetlegesen empátiát ébresszen a felszámolóban. Összességében amire számítani lehet törvény szerinti, tűpontos eljárás, ahol nem lehet fusiban megoldani semmit.
Ehhez hozzá tartozik, hogy ha már az eljárás elindult, akkor igyekezzünk minden szempontból a folyamatokat könnyíteni, segíteni a munka haladását. Ha ilyen magatartást mutatunk, akkor a felszámoló is nyitottabb lesz, hisz neki is az a célja, hogy az ügy mihamarabb, gördülékenyen és problémamentesen lezárásra kerüljön.
3. Túl lehet járni a felszámoló eszén
Ezzel kapcsolatban is van egy rossz hírem, mert erre az esély pontosan semmi. Régebben volt jellemző, hogy az ügyvezetők megpróbáltak kevesebb iratot leadni, vagy adott esetben dokumentumot megsemmisíteni, vagy úgy tenni, mintha nem lennénk teljes tisztában a saját értelmi képességeikkel. Egyik sem jó trükk. Nem árulok el nagy titkot, de ezzel sokkal, de sokkal rosszabbat teszünk saját magunk számára.
A felszámolók már több évtizede dolgoznak a területen, és szinte már, már megszámlálhatatlan ügyet láttak, amiből tengernyi tapasztalatot gyűjtöttek. Nagyon szűk területen dolgoznak, ami azt jelenti, hogy ők pontosan tudják, hogy mit keresnek. Emiatt nagyon gyorsan szembetűnik nekik, ha valami nem úgy van, mint ahogy lennie kéne. Épp emiatt legyünk őszinték, hisz akkor a felszámoló is konstruktívan áll az ügyhöz, mert ahogy már korábban említettem, neki is az a célja, hogy az ügyet miél hamarabb lezárja.
+1. A felszámoló csak az időt húzza
A törvény szerint egy felszámolás alap esetben két évig tarthat. Kettő éven túl nem folytatható, csak akkor, ha olyan per van folyamatban, ami a hitelezői igényeket befolyásolhatja vagy esetleg a felosztható vagyonnal kapcsolatos. Abban az esetben ha minden adott, hogy az ügy lezárásra kerüljön, akkor ez már egy éven belül is megtörténhet. Ha valaki együttműködő és a felszámolóval együtt dolgozik, minden dokumentumot biztosít a számára, és minden rendben van, akkor a felszámoló akár már 180 nap után is zárni tudja az eljárást. A felszámoló érdeke is, hogy minél gyorsabban zárjon egy ügyet, mert akkor kapja a következőt a bíróságtól, ha van rá kapacitása és a régi ügyek végére pont került.
Ha ezek alapján még mindig bizonytalan vagy a felszámoló személyével kapcsolatban, vagy, úgy érzed, az egészet a hátad közepére sem kívánod és még találkozni is vonakodsz vele, akkor keress meg bennünket, mert levesszük a válladról a terhet. Ha pedig épp nem aktuális a szolgáltatásunk, akkor jó böngészést a blogon!