Bízom a könyvelőmben, hiszen a rokonom!

Hányszor hallottam már ezt a kijelentést ügyfelektől!

A következő eset számtalanszor előfordult már velem az elmúlt évek során. A forgatókönyv szinte azonos, szereplők a jóhiszemű vagy inkább naiv cégvezető/tulajdonos és a barátból, ismerősből, rokonból lett könyvelő (természetesen itt nem a hivatásszerűen könyvelési szolgáltatást nyújtó, felelősségbiztosítással rendelkező vállalkozásokra gondolok) aki nem kér sokat, igazság szerint inkább csak szívességből segít és adja be a bevallásokat, készít beszámolót, ...stb.

 

Semmi bajom az ilyen jellegű „szívességekkel”, amíg a vállalkozás nem nő túl nagyra általában nem is okoz gondot, kivéve mondjuk egy olyan esetet, amikor a kis vállalkozás ilyen vagy olyan okból fizetésképtelenné válik és egy felszámolási eljárás veszi kezdetét, ahol az addig „könyvelgető” ismerős egyszer csak már nem „segít” tovább, viszont a rendelkezésre álló beszámoló felszámolási szempontból tele van „aknákkal”.

 

Egy felszámolási eljárás során a beszámoló eszköz oldala szolgál alapul a felszámoló részére. A vállalkozásoknak éves beszámolóikat nyilvánosan közzé kell tenniük évről-évre. Az így közzétett beszámoló közhiteles, a mérleg szerinti vagyonnal a társaság vezetőjének tételesen el kell számolnia. 

 

Szinte mindig vannak olyan korrigálható tételek, melyeket a felszámolást megelőzően jogszerűen ki lehetett volna vezetni a könyvekből. A lehetséges korrekciókat a felszámoló részére átadandó tevékenység záró beszámoló elkészítését megelőzően el lehet végezni, ezekkel nem csupán a saját helyzetünket egyszerűsítjük, de a felszámoló munkáját is könnyebbé tesszük. Számtalan technika létezik, mellyel újra és újra meg tudjuk lepni a vállalkozások vezetőit és a korábbi, szívességből könyvelő ismerős tevékenységéből származó káros következményeket minimalizálhatjuk.

 

Természetesen nem szeretném megbántani azokat, akik hasonló cipőben jártak vagy járnak, át tudom érezni azon vállalkozások helyzetét, ahol nem mindegy, hogy a havi könyvelési feladatokért mennyit kell kifizetni, csak arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy a fizetésképtelenségi helyzetek kezelése speciális szaktudást igényel, ezért amikor már látszik egy ilyen helyzet bekövetkezésének esélye, mindenképp érdemes konzultációt kérni egy erre szakosodott tanácsadótól! 

 

Nincs igazam?

Facebook

Üzenjen nekünk!

Kérjük, adja meg a nevét!
Kérjük, adja meg az e-mail címét!
Kérjük, adjon meg egy érvényes telefonszámot!
Kérjük, adja meg üzenetét!
Kérjük olvassa el, és fogadja el az adatvédelmi tájékoztatót!