Mielőtt belecsapunk a lényegi és fontos pontokba, amik rávilágítanak arra, hogy milyen esetekben beszélük kényszertörlésről, először is tegyük tisztába, hogy mit is takar ez az eljárás pontosan?
A kényszertörlési eljárást a cégbíróság rendeli el, megindításának az alábbi esetekben van helye:
- ha a cégbíróság a céggel szemben törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményez és annak eredményeképp a céget megszűntnek nyilvánítja,
- a cég a végelszámolást három éven belül nem fejezte be és törlése iránt kérelmet nem terjesztett elő,
- a cég jogutód nélküli megszűnését előidéző ok következett be, és végelszámolási eljárás lefolytatásának nincs helye.
Miután egy cég fizetésképtelensége megállapításra került és a jogerős felszámolási végzés is megszületett erről, utána már nincs helye kényszertörlési eljárás elrendelésének, valamint abban az esetben sem, ha büntetőügyben az eljáró bíróság, ügyészség vagy nyomozóhatóság a cégbíróságot arról értesíti, hogy a céggel szemben büntetőjogi intézkedés alkalmazására kerülhet sor.
Neked ki van téve a cégtáblád?
A tudatos cégvezető mindenre figyel. Persze, mindenkivel megesik, hogy figyelmetlenségből hibát vét, de sajnos ez egy cégvezető esetében akár az egész cég működésére is veszélyes lehet. Banálisnak tűnhet, de ha elkerüli a figyelmünket, hogy a székhelynél kint kell lennie a cégtáblának és erre felfigyel a cégbíróság, abból bizony hosszútávú és igen komoly probléma adódhat. Sajnos az nem elég, hogy a székhely az adott címre van bejegyezve, ezt láthatóan egy cégtáblának jeleznie kell, a címre érkező hivatalos küldeményeket át kell venni, a címen tartózkodó személyeknek tudomással kell bírniuk a cégről, …stb!
Ennek elmulasztása esetén, a cégbíróság amint erre felfigyelt elindít egy hivatalos folyamatot, amelyben először felszólítja a cég vezetőt, hogy állítsa helyre a törvényes működést. Ha ez elmarad, akkor a cég ellen elindul egy felügyeleti eljárás, ahol első körben a cég adószáma felfüggesztésre kerülhet, és legrosszabb esetben amely folyamat vége sok esetben a kényszertörlés. Pedig “csak” egy tábláról beszéltünk. Apropó, neked kint van?
Ahhoz, hogy az ehhez hasonló esetek elkerülhetőek legyenek a tulajdonosnak ugyanúgy felelőssége és szerepe van, mert időről időre el kell számoltatni az ügyvezetőt. Ahol pedig egy személy tölti be ezt a két szerepet, akkor neki kiemelten figyelnie kell, hogy minden a helyén legyen.
Van kijelölt ügyvezető a cégen belül?
Elkövethető hibák között meg kell említeni, hogy ha cégen belül történik egy ügyvezető váltás, akkor a helyére elfelejtenek kijelölni új személyt, aki betölti ezt az igen fontos szerepkört. Elvi síkon jól hangzik, hogy elküldjük az ügyvezetőt, mert nem vagyunk megelégedve a munkájával, és majd a helyére néhány hónap alatt megtaláljuk a méltó utódot. De egy cég egy napot sem lehet ügyvezető nélkül. Ez esetben, a bíróság szintén elindíthatja a felügyeleti eljárást, melynek a vége itt is kényszertörlés.
Például egy Bt. esetében a helyzet hasonló, mert ha a beltag vagy a kültag kiválik, de nincs a helyére más, aki betöltené ezt a szerepet, addig a cég nem működik törvényesen. A folyamat vége pedig ugyanaz.
Nem olvastam el egy levelet, mi baj lehet belőle?
Rövid és hosszú távon is igen komoly problémát jelent, ha egy-egy üzenet olvasatlanul marad. Például, adott egy ügyvezető, aki nem figyel oda az ügyfélkapun keresztül érkező levelekre. Ez önmagában is nagy butaság, mert a cégbíróság ma már csak online kommunikál. Ma már más világ van a régihez képest, amikor még postára jártuk, átvettük a levelet és átolvastuk. 2023-ban a cégkapura érkeznek ezek a fontos levelek is elektronikus formában.
Ha ezen levelek olvasása elmarad, akkor akár az is előfordulhat, hogy a cégen belül valakinek a mulasztása miatt érkezik először egy felszámolási eljárás előtti utolsó fizetési felszólítás, majd maga az eljárásról szóló hivatalos dokumentum.
A tulajdonos számára a saját cége pontosan ugyan olyan mint a gyermeke. Csodás közös pillanataink vannak, de ahogy gyermekeink is, okoz néha fejfájást vagy megoldandó feladatot a cégünk is. A céggel foglalkozni kell, folyamatos törődést igényel. Abban az esetben, ha már nincs többé szükség rá, akkor az a felelős döntés, ha a tulajdonos informálódik a cég megszüntetésének lehetőségeiről. Összeségében cégvezetőként, tulajdonoskét rengeteg teendő van, amire határozottan megéri odafigyelni. Álljunk hozzá hát ehhez méltóan. :)