5 dolog, amit a vállalkozói lét tanított

Több évtizede építem saját vállalkozásaimat. Ez az időszak rengeteg tanulságot hozott magával, szemlélet váltó, intenzív időszak, ami nem csak a múltban, de minden áldott nap hordoz magában izgalmat, kihívásokat, megoldandó feladatokat és leckéket.

 

Minden fiatalt bíztatok arra, hogy próbálják ki magukat vállalkozóként, mert életre szóló tapasztalatokat lehet szerezni. Ha valaki még csak fontolgatja, hogy belevágjon-e akkor azért, ha pedig már vállalkozó kollégaként tevékenykedik, akkor azért szól ez a cikk a Kedves Olvasónak. A sok megtanult lecke közül az öt legfontosabbat csokorba gyűjtöttem ebben az olvasmányban. 

 

Az első és legfontosabb, hogy a jó ötlet kevés. Mikor elindítod a vállalkozásod, amelynek az alapja, hogy van egy jó ötleted, minden nap tudatosítani kell magadban, hogy mit, de a legfontosabb, hogy miért kezdtél bele, miért csinálod? Ha ez nincs meg könnyen bele tud fásulni az ember a mókuskerékbe, éppen ezért ha rá tudsz pillantani a vállalkozásodra kicsit felülről és látod, hogy tök jó, amit csinálsz, akkor ez mindig felül tud téged emelni az ehhez hasonló mindennapi megpróbáltatásokon.

 

A második pont, hogy ahogy beindul a vállalkozásod, elkezd növekedni a céged ezzel párhuzamosan növekedik a felelősség is. Egyszer csak arra leszel figyelmes, hogy teszed a mindennapi dolgaid, jól működik a céged, egyre több ember dolgozik veled, fantasztikusan működnek a dolgok. Nőnek az árbevételek, de vele együtt a kiadások is. Ebben a szakaszban tudatában kell lenni annak is, hogy a bukás lehetősége is nagyobb, emiatt valóban ébernek kell lenni és mindenre odafigyelni. 

 

A harmadik pont, hogy rendszer nélkül nincs fejlődés és nincs cégépítés. Szükség van egy szuper rendszerre, ami kiszolgálja a folyamatokat, mert ez tudja biztosítani a cég stabilitását. Nálunk a jól működő rendszer alapját képezi a CRM rendszer, amely a mindennapi folyamatokat szolgálja és az egész csapat a rendszeren belül tud kommunikálni is egymással így nincs elcsúszás, félreértés, hanem építkezés van. 

 

Negyedik pontban a delegálás fontosságát emelem ki. Ha egy cégvezető nem ismeri fel a delegálás fontosságát, akkor állandóan a tűzoltás jellegű feladatok el fogják vinni a fókuszát az igazán fontos feladatokról, amelyek a céget építenék. Ez csak azt fogja eredményezni, hogy előbb-utóbb a feje tetejére áll minden, mert mindent görcsösen egy kézben akar tartani. Igenis meg kell bízni a munkatársakban. Nem működik a one-man show ha az ember építkezni szeretne. Tehát vannak feladatok, amiket igenis ki kell adni és ellenőrizni kell, hogy megfelelően lett-e elvégezve. 

 

Az ötödik és az egyik legfontosabb pont, hogy bele kell vonni a munkatársakat a cég életébe, működésébe és tudatosítani kell bennük, hogy mi a cég küldetése. Tudniuk kell, hogy miért vannak itt, miért tesznek minden áldott nap, mi a fontos a cégnek, mit akar a cég elérni. De az egy dolog, hogy tudniuk kell, szükséges, hogy azonosulni is tudjanak vele. Amennyiben tudnak azonosulni vele, a cég megállíthatatlanul fog épülni. 

 

Összességében rengeteget tanultam az évek alatt és nagyon sokat köszönhetek a vállalkozói létnek.

 

A jövőben is tanulok és fejlődök tovább, a cél tiszta, a csapat bővül, építkezünk.

Facebook

Üzenjen nekünk!

Kérjük, adja meg a nevét!
Kérjük, adja meg az e-mail címét!
Kérjük, adjon meg egy érvényes telefonszámot!
Kérjük, adja meg üzenetét!
Kérjük olvassa el, és fogadja el az adatvédelmi tájékoztatót!